Pogled na cvetne livade u oktobru, otkriće nam da ima još medonosnih biljaka koje cvetaju. Puno padavina ove godine i povoljne temperaturne prilike u prve dve dekade oktobra meseca su omogućile obilno cvetanje. Ako se zna da 60% medonosnih biljaka cveta u proleće, a preostalih 40% u ostalim godišnjim dobima, možemo konsatovati da ih trenutno ima dovoljno. Pomenuću samo neke od njih:
1. Njivska mrtva kopriva(Lamium purpureum L.) Polenom ove biljke u proleće 2013. godine pčele su obilno popunile svoje rezerve.
2. Bokvica(Plantago sp), dobra polenarica takođe i dalje cveta.
3. Maslačak(Taraxacum officinale L.), pojavljuje se znatno manje nego u proleće, a pčele ga rado posećuju.
4. Vodopija (Cichorium intibus L.), nastavlja svoje cvetanje započeto prethodnih meseci dajući pčelama nektar i polen.
5. Konjski bosiljak(Mentha longifolia), trenutno je najzastupljenija medonosna vrsta iz roda Mentha, koja cveta u selima sopotskog kraja.
6. Puzavica(Polygonum aubretii L.), koja traži oslonac na okolnom rastinju, sa mnoštvom sitnih belih cvetića, kao neki beli pokrivač, privlači u ovim oktobarskim danima pčele.
7. Majčina dušica(Thymus serpyllum L.), Ima je još dosta u cvetu na stojničkim livadama u blizini Ralje.
8. Žuti zvezdan(Lotus corniculatus L.), ima ga još u cvetu.
Da za pčele ne bude sve idealno, pobrinuli su se zemljoradnici gore pomenutog kraja, trećim košenjem (otava), uz opasku da nije dobro za livade ostanu nepokošene. Bolje će rasti trava na proleće. Oni koji se bave medonosnom florom jednog kraja, nikada ne zaboravljaju ni medonosnu floru okućnica, vrtova i bašta.
9. Sedum(Sedum spectabile), koji svojim roze cvetićima, grupisanim u velikoj štitastoj cvasti privlači pčele.
10. Cosmos bipinnatus Cav. Je vrlo lepa ukrasna , zeljasta biljka, koja se lako gaji i koju pčele rado posećuju.
11. Kadifica(Tagetes patula L.), veoma je često cveće u našim baštama, a o tome koliko je interesantna za pčele, slika govori.
12. Hrizanteme(Chrisanthemum indicum hybridum „ Anastasia“), ako ne bude suviše hladno, pčele će doći i na njihove cvetove.
I da završim ovaj tekst sa jednom prelepom sukulentom iz roda:
13. Crassula se lako gaji. Preko godine je lisno dekorativna, a ovih dana kao i Sedum, cveta sitnim svetloroze cvetićima, koje pčele rado posećuju.
Ignjatović Vladimir,
dipl. inž. šum. za horikulturu,
Predsednik Beogradskog udruženja pčelara